Sprawdzone wskazówki odnośnie do kradzieży roweru

Każdego roku w Niemczech kradzionych jest kilkaset tysięcy rowerów. Natomiast stopień wykrywalności złodziei niezmiennie wynosi zaledwie 10%. Jeśli rower zniknie, szanse na jego odzyskanie są niewielkie. Dobre zapięcie to najlepsza możliwość, by uniknąć tego scenariusza. Należy postępować zgodnie z zamieszczonymi tutaj wskazówkami i odebrać złodziejom motywację do działania:

Rower zostawiać w oświetlonych miejscach, gdzie przewija się dużo osób

Złodzieje obawiają się światła i ludzi. W nocy zapięty rower zasadniczo najlepiej jest trzymać w zamkniętych pomieszczeniach (piwnica, garaż).

Zabezpieczać rower zawsze i wszędzie

Właściciel roweru odchodzący nawet do kiosku, nie zabezpieczając go, podejmuje duże ryzyko. Ze statystyk wynika, że 30% wszystkich kradzieży rowerów jest okazjonalna.

Nie tylko odstawiać rower, lecz również go przypiąć

Tam, gdzie pozostawia się rower na dłużej, nie wystarcza zwykłe zamknięcie zamka. Sportowy rower można łatwo wziąć na ramiona i szybko się z nim oddalić. Niezależnie od tego, czy jest to stojak na rowery, latarnia uliczna czy metalowe ogrodzenie: rower należy przypiąć do elementu co najmniej tak stabilnego jak sam zamek.

Wartość wymaga jakości

Wraz ze wzrostem wartości roweru powinna rosnąć również jakość zapięcia. Należy zainwestować 10% wartości roweru, aby otrzymać odpowiednią ochronę. Abstrahując od stopnia zabezpieczenia przed otwarciem, przecięciem itp., droższe modele zapięć działają również odstraszająco.

Bez wymówki: miejsce znajdzie się zawsze

Zapięcie składane ABUS Bordo jest kompaktowe, a jednocześnie oferuje wysoki stopień bezpieczeństwa: jest ono skonstruowane jak calówka, dzięki czemu w elastyczny sposób można je założyć również wokół większych elementów, takich jak latarnia uliczna. Natomiast do transportu zapięcie przyjmuje rozmiary największego telefonu komórkowego i mieści się w praktycznym futerale z tworzywa sztucznego przymocowanym do ramy roweru lub nawet w kieszeni spodni.

Bezpieczeństwo w piwnicy dzięki „klastrom”

Jeśli rowerów nie można przypinać na korytarzu lub w piwnicy, można je przypinać do siebie wzajemnie – rower górski do wysłużonego roweru miejskiego i do tego jeszcze rower szosowy. Takiego nieporęcznego i ważącego ponad 30 kg pakietu rowerów nie wyniesie po schodach nawet silny złodziej.